Výběr a koupě Amerického bezsrstého teriéra

Tento článek jsem pro nové zájemce o plemeno sepsala v roce 2016, v době, kdy se z Amerického bezsrstého teriéra pomalu ale jistě začínalo stávat tzv. "módní plemeno".


Lidé si stále víc a víc všímají, že mezi nahatými plemeny existuje klenot zvaný Americký bezsrstý teriér - pes s absolutně jinou, hebkou kůží a veselou aktivní povahou. A dávno jsou pryč doby, kdy byste počet chovatelských stanic spočítali na prstech jedné ruky.

Neduhem každého nového plemene je ten, že k sobě bohužel přitahuje spousty podvodníků a lidí, kterým jde v první řadě o zisk. Tito rádoby "chovatelé" řeší u svých odchovů pouze kvantitu a né kvalitu. Takový člověk Vám mile rád prodá štěňátko pod cenu, protože mu jde jen o to, ať aktuální vrh co nejrychleji prodá a může si udělat ihned další štěňata. O lásce ke psům v takovémto případě opravdu nemůže být řeč. Opravdovým a jediným posláním chovu by měla být snaha o dosažení ideálního vzhledu štěňat a ideálním vzhledem myslíme takový, který se nejvíce podobá standardu daného plemene. Chovat na jedincích, kteří mají od standardu velké odchylky a nebo mají dokonce výrazné exteriérové vady, nepřináší do chovu nic dobrého. Pokud by takto bezmyšlenkovitě choval každý, dočkáme se bohužel toho, že až nám současná generace dospělých psů odejde, již nikdy na ulici nepotkáme ABT tak, jak ho známe nyní - krásného, nebojácného, aktivního a dobře nasvaleného teriéra..
Koupě by měla být vždy uvážená a na kvalitní vymazlené štěňátko se vyplatí počkat, zbrklé rozhodnutí by vás později mohlo mrzet. Buďte mezitím s chovatelem v kontaktu. Správný chovatel vás neodbyde, ale naopak vám bude věnovat svůj čas a vše vám pořádně vysvětlí. Čím víc otázek, tím lépe! Správného chovatele budete zajímat i vy a vaše plány s novým čtyřnohým kamarádem, neboť jeho odchov je pro něj na prvním místě a chce pro něj najít tu nejlepší novou rodinu.
Správný chovatel se bude zajímat, jaké máte s budoucím psím parťákem plány, například pokud hledáte pejska na sport a nebo byste rádi jezdili po výstavách, a pomůže vám z vrhu vybrat štěňátko takové, které nejvíce sedí vaším představám a požadavkům v budoucnu. Je nutné si ale říct, že štěňátko v době odběru je zatím nepopsaný list a nikdo vám nezaručí, že ze štěňátka, které si odnášíte domů, vyroste budoucí výstavní šampion. Chovatelství je v tomto směru tak trochu sázka do loterie. Vývoj a růst je velmi ovlivněn také výživou štěněte v novém domově a proto by vám měl chovatel vždy poradit, čím nejlépe krmit nebo které doplňky stravy při výživě štěněte použít.

Výběr štěňátka v bodech:

1. Vždy chtějte vidět prostředí, ve kterém štěňátka vyrůstají a také jejich matku. Nikdy si nenechávejte štěňátko doručit na výstavu, benzinku, na půl cesty atd., pokud jste předtím osobně chovatele nenavštívili u něj doma.

2. Štěňátka by měla být veselá, hravá a nebojácná. Zvyklá na různé ruchy domácnosti a na návštěvy. Nikdy by se lidí neměla bát.

3. Štěňátka ve vrhu nesmí prokazovat známky onemocnění a být hubená. Naopak v pořádku jsou štěňátka dobře živená až tlusťoučká.

4. Chovatel Vám musí být schopen odpovědět na všechny Vaše dotazy. Ptejte se. Čím více, tím lépe.

5. Doživotní chovatelský servis a poradenství není žádný bonus navíc, ale mělo by být absolutní samozřejmostí.

6. Vždy po chovateli požadujte kupní smlouvu s předem domluvenými podmínkami.