Americký bezsrstý teriér a agility

Agility je naší velkou vášní a koníčkem. Skrze mé zkušenosti a jako majitel prvního aktivně závodního amíčka v České republice jsem byla oslovena, abych sepsala článek, který popisuje spojení tohoto geniálního plemene s tím nejlepším kynologickým sportem na světě ...

Tomuto úžasnému sportu jsem propadla již někdy kolem roku 2000, kdy jsem si jako dítě začala trénovat svého prvního psa a agility jsem zůstala věrná dodnes.

Od doby, kdy se agility věnuji, mým výcvikem prošlo několik psích plemen. Skutečným sportovním parťákem se pro mě stává ale až fena amerického bezsrstého teriéra - Lilly Punto Valentino. Ještě jsem se nesetkala s tak velkým dříčem. Se psem, který je nepřekonatelně temperamentní a rychlý, ale přitom tak vnímavý, že nikdy v té rychlosti nepřehlédne mé signály a povely.

O tak dokonalém parťákovi se mi ani nesnilo!

A nesnilo se o něm ani jiným zarytým agiliťákům kolem mě - vlastně bych řekla, že jsem se několikrát setkala skoro až s výsměchem, když jsem radostně ukazovala mé vysněné plemeno, které jsem si vybrala a budu si ho stejně jako mé předchozí psy připravovat na závodní kariéru agiliťáka. ,,Nechceš si koupit borderku?" slýchávala jsem. Nebo ,,Tohle plemeno není nikde na závodech vidět, běhá s ním vůbec někdo?". No, neběhal... Ale já to chtěla prostě risknout !

A dnes všichni vidí, že "ten nahatý pes" opravdu běhá. A nejen že běhá, ale směle konkuruje jiným plemenům. Agility je pro naší Lilly vášeň a posedlost. Věřím, že ta posedlost agility ji po strašném úrazu v květnu roku 2015 postavila zpět na nohy. Tak moc si přála zase běhat, že naprosto vyvrátila všechny spekulace veterinářů a vrátila se zpět do světa agility.

I když má americkým bezsrstý teriér talentu na rozdávání a běhat agility je pro něj velkým požitkem, Každý jedinec je originál a na to nesmíme zapomenout především. Naprosto u každého plemene najdete jedince klidnější a přemýšlivější. To, co může být pro jednoho zábava, nemusí druhému vyhovovat, nebo ho naplňovat. Pokud ale máte sportovní ambice, chovatel vám jistě rád pomůže z vrhu vybrat štěně takové, které nejvíce sedí vaším požadavkům a využití v budoucnu.

Plemeno doposud na oficiálních závodech vidět nebylo. Je polovina roku 2016 a naše Lilly je v současné době jediným americkým bezsrstým teriérem s aktivním výkonnostním průkazem, je tedy jediným závodním amíčkem v České republice. Ale i když zatím dlouhodobé porovnání s dalšími jedinci tohoto plemene neexistuje, jejich temperament je nepřehlédnutelný a je jen otázka času, kdy amíčci začnou poměřovat své výkony i mezi sebou. Věřím, že pokud má toto plemeno správné vedení a motivaci, může se stát opravdu stejně dobrým, ne-li lepším závodním psem, než jiná plemena, která na závodech běžně vídáme.

Americký bezsrstý teriér, pokud chcete a vytáhnete to z něj, má neskutečný drive a dokáže v agility velké věci!

Lucie Tvardková


Fotogalerie: Top Temperamente agiliťáci - naši psi a naše odchovy.