Jdi na obsah Jdi na menu
 

 Výběr a koupě ABT

 
 
 
Správný výběr a koupě Amerického bezsrstého teriéra
 
 

img_7503.jpg

 
 
Tento článek jsem sepsala koncem roku 2016 v době, kdy se z Amerického bezsrstého teriéra pomalu ale jistě začínalo stávat tzv. "módní plemeno".
 
Už dávno jsou pryč doby, kdy byste počet chovatelských stanic spočítali na prstech jedné ruky. Lidé si stále víc a víc všímají, že mezi nahatými plemeny existuje klenot zvaný Americký bezsrstý teriér - pes s absolutně jinou, hebkou kůží a veselou aktivní povahou. Neduhem každého takového báječného a nového plemene je ten, že k sobě bohužel přitahuje spousty podvodníků, množitelů a lidí, kterým jde v první řadě o zisk. Tito rádoby "chovatelé"  řeší u svých odchovů pouze kvantitu a né kvalitu. Takový člověk Vám mile rád prodá štěňátko pod cenu, protože mu jde jen o to, ať aktuální vrh co nejrychleji prodá a může si udělat ihned  další štěňata, nejlépe na té stejné feně. O lásce ke psům v takovémto případě opravdu nemůže být řeč. 
 
 

img_7508.jpg

 
 
Druhým případem jsou ti,kteří nehrajou na kvantitu, fenu mají jen jednu, ale zarytě po ní štěňátka prostě jednou v životě chtějí a nenechají  si říct, že jejich milovaná fenka je bohužel tak nestandardní, že jejím krytím cíleně plemeno posouvají velmi špatným směrem. V poslední době jsou nejčastějšími exteriérovými vadami například příliš jemná kostra, téměř žádný hrudník, měkké ucho, nežádoucí ochlupení a jiné.
 
 
 Opravdovým a jediným posláním chovu by měla být snaha o dosažení ideálního vzhledu štěňat a ideálním vzhledem myslíme takový, který se nejvíce podobá standardu daného plemene. Chovat na jedincích, kteří mají od standardu velké odchylky a nebo mají dokonce výrazné exteriérové vady, nepřináší do chovu nic dobrého. Pokud by takto bezmyšlenkovitě choval každý, dočkáme se bohužel toho, že až nám současná generace dospělých psů odejde za duhový most, již nikdy na ulici nepotkáme ABT tak, jak ho známe nyní - krásného, nebojácného, aktivního a dobře nasvaleného teriéra.
 

img_7488.jpg

 
 
Dalším problémem v dnešní době je u těchto "chovatelů" také to, jak dokáží být na inzertních serverech výřeční a v očích laika vypadají jako znalci a odborníci na svém místě. Ne, doživotní chovatelský servis a poradenství opravdu není žádný bonus navíc,  ale mělo by to být absolutní samozřejmostí. To samé i očkovaní, odčervení, vydání očkovacího průkazu a jiné...  A co je snad úplně nejhorší u těchto novodobých "chovatelů" - nic pro ně není problém a vše vám odkývou. Ve snaze cílit prodej svých štěňat na všechny skupiny lidí, dovolí si na inzertních serverech uvádět, že ABT je téměř gaučák, který celý den prospí. Takový on totiž opravdu není. I přes svůj luxusní vzhled a absenci srsti je to prostě stále teriér - miluje pohyb, procházky, aportování... a jen pokud má toho všeho venku dostatek, doma je pak opravdu velmi klidný pes, ale rozhodně se nejedná o okrasu na gauč! 
Zrovna já, která se celý život věnuji výcviku psů, jsem na tyto věty absolutně alergická a všichni, jenž někdy viděli naší Lilly na závodech, by se takovýmto pochybným inzertním větám opravdu ze srdce vysmáli.
 
 
Po půl roce po takovémto inzerátu vidíme, jak se noví majitelé štěňátka zbavují s tím, že "se mu nestíhají věnovat" a "nevěděli, že se pejsek musí tak často venčit" ...A to jsou chvíle, kdy se poctivým chovatelům chce opravdu brečet...
 

foto2.jpg

 
Koupě by měla být vždy uvážená a na kvalitní vymazlené štěňátko se vyplatí počkat, zbrklé rozhodnutí by vás později mohlo mrzet. Buďte mezitím s chovatelem v kontaktu. Správný chovatel vás neodbyde, ale naopak vám bude věnovat svůj čas a vše vám pořádně vysvětlí. Čím víc otázek, tím lépe! Správného chovatele budete zajímat i vy, neboť jeho odchov je pro něj na prvním místě a chce pro něj najít tu nejlepší novou rodinu.
 
 
img_7504.jpg
 
 
Správný chovatel se bude zajímat, jaké máte s budoucím psím parťákem plány, pokud hledáte pejska na sport a nebo byste rádi jezdili po výstavách, a pomůže vám z vrhu vybrat štěňátko takové, které nejvíce sedí vaším představám a požadavkům v budoucnu.
Je nutné si ale říct, že štěňátko v době odběru je zatím nepopsaný list a nikdo vám nezaručí, že ze štěňátka, které si odnášíte domů, vyroste budoucí výstavní šampion. Chovatelství je v tomto směru tak trochu sázka do loterie. Vývoj a růst je velmi ovlivněn také výživou štěněte v novém domově a proto by vám měl chovatel vždy poradit, čím nejlépe krmit nebo které doplňky stravy při výživě štěněte použít.
 
 
img_7510.jpg
 
 
Jsou ty tam doby, kdy se v ČR chovalo jen na opravdu kvalitních jedincích a bohužel, kvůli snadným podmínkám k uchovnění, mají volnou cestu i tito "chovatelé"-podivíni. Věřím ale, že osvěta není zbytečná a jelikož mě skrz můj web oslovilo již několik nových zájemců o plemeno, rozhodla jsem se o sepsání tohoto článku a zvýšit tak informovanost mezi dalšími nově příchozími.
 
Vybírejte si budoucího psího parťáka s rozvahou.
 
 
Lucie Grycová
 
 
img_7486.jpg