Jdi na obsah Jdi na menu
 

 Americký bezsrstý teriér a agility

 

 

Agility je naší velkou vášní a koníčkem. Skrze mé zkušenosti a jako majitel prvního aktivně závodního amíčka v České republice jsem byla oslovena, abych sepsala článek, který popisuje spojení tohoto geniálního plemene s tím nejlepším kynologickým sportem na světě ...

 

img_7969.jpg

 
Kdo by dnes neznal agility. Tento kynologický sport, ve kterém jde o překonání překážkové dráhy v co nejrychlejším čase a bez chyb, je rozhodně tím nejdynamičtějším psí sportem. Líbí se mi na něm hlavně ta spolupráce, kdy pes a jeho majitel tvoří závodní tým a jeden bez druhého běžet prostě nemůže. Musí mezi vámi fungovat komunikace a musíte jeden druhému věřit. Tomuto úžasnému sportu jsem propadla již někdy kolem roku 2000, kdy jsem si jako dítě začala trénovat svého prvního psa a agility jsem zůstala věrná dodnes.
 
img_7488.jpg
 
 

Od doby, kdy se agility věnuji, mým výcvikem prošlo několik psích plemen. Skutečným sportovním parťákem se pro mě stává ale až fena amerického bezsrstého teriéra, Lilly Punto Valentino. Ještě jsem se nesetkala s tak velkým dříčem. Se psem, který je nepřekonatelně temperamentní a rychlý, ale přitom tak vnímavý, že nikdy v té rychlosti nepřehlédne mé signály a povely.

O tak dokonalém parťákovi se mi ani nesnilo!

 

americky-bezsrsty-terier-agility.jpg

 

A nesnilo se o něm ani jiným zarytým agiliťákům kolem mě - vlastně bych řekla, že jsem se několikrát setkala skoro až s výsměchem, když jsem radostně ukazovala mé vysněné plemeno, které jsem si vybrala a budu si ho stejně jako mé předchozí psy připravovat na závodní kariéru agiliťáka. ,,Nechceš si koupit borderku?" slýchávala jsem. Nebo ,,Tohle plemeno není nikde na závodech vidět, běhá s ním vůbec někdo?". No, neběhal... Ale já to chtěla prostě risknout !
 
 
img_7511.jpg
 
 
 A dnes všichni vidí, že "ten nahatý pes" opravdu běhá.  A nejen že běhá, ale směle konkuruje jiným plemenům. Agility je pro naší Lilly vášeň a posedlost. Věřím, že ta posedlost agility ji po strašném úrazu v květnu roku 2015 postavila zpět na nohy. Tak moc si přála zase běhat, že naprosto vyvrátila všechny spekulace veterinářů a vrátila se zpět do světa agility.
 

13957553_10209808364636634_1938143272_n.jpg

 
Americký bezsrstý teriér je velice chytré a učenlivé plemeno, které pohyb bezmezně miluje a vyžaduje ho. Stavba jeho těla ho přímo předurčuje k tomu, být jedním z nejrychlejších psích plemen. Většina jedinců navíc ráda aportuje, a i proto se s nimi velmi dobře pracuje, neboť pro hozený tenisák udělají tito vášniví aportéři cokoliv. I když má americkým bezsrstý teriér talentu na rozdávání a běhat agility je pro něj velkým požitkem, Každý jedinec je originál a na to nesmíme zapomenout především. Naprosto u každého plemene najdete jedince klidnější a přemýšlivější. To, co může být pro jednoho zábava, nemusí druhému vyhovovat, nebo ho naplňovat. Pokud ale máte sportovní ambice, chovatel vám jistě rád pomůže z vrhu vybrat štěně takové, které nejvíce sedí vaším požadavkům a využití v budoucnu.
 
img_7513.jpg
 

Plemeno doposud na oficiálních závodech vidět nebylo. Je polovina roku 2016 a naše Lilly je v současné době jediným americkým bezsrstým teriérem s aktivním výkonnostním průkazem, je tedy jediným závodním amíčkem v České republice. Ale i když zatím dlouhodobé porovnání s dalšími jedinci tohoto plemene neexistuje,  jejich temperament je nepřehlédnutelný a je jen otázka času, kdy amíčci začnou poměřovat své výkony i mezi sebou. Věřím, že pokud má toto plemeno správné vedení a motivaci, může se stát opravdu stejně dobrým, ne-li lepším závodním psem, než jiná plemena, která na závodech běžně vídáme.

Americký bezsrstý teriér, pokud chcete a vytáhnete to z něj, má neskutečný drive a dokáže v agility velké věci!

Lucie Grycová
 

img_7512.jpg

 
 

img_7885.jpg

 

 

14018121_10209808365076645_349049160_n.jpg

 

 

 © Lucie Tvardková